مهندسی تکنولوژی صنایع شیمیایی

متولدین فروردین :


آهن فلز زندگی متولدین فروردین آهن است که ۹ برابر دیگران به آنها قدرت می دهد و شانس و موفقیت آنها را در زندگی نه برابر می کند . انرژی و اشتیاق روانی انها می تواند همچون مشعل فروزانی ٬ راه را برای دستیابی به آرمان های بزرگی که در سر می پرورانند روشن نماید. آنها پیشگامانی هستند که همواره دیگران را به سمت هدفی نایافتنی هدایت می نمایند.متولدین فروردین کمتر به دنبال اندوختن ثروت هستند.ولی اگر شروع به مال اندوزی کنند با چنان سرعتی پیش می روند که وقت نمی کنند بایستند و پول ها را بشمرند. در زمینه پول ٬ زمان و حتی لباس خود بسیار دست و دلبازانه عمل می کنند و هر قدر هم فقیر باشند همیشه چیزی برای بخشیدن دارند. آنها اعتقاد دارند که وقتی به دیگران کمک می کنند نه فقط خرسند می شوند بلکه این عمل آنها باعث می شود که دیگران هم متقابلا کاری برای آنها انجام دهند .


ادامه مطلب


نوع مطلب : اطلاعات علمی، 
برچسب ها : شما چه فلزی هستید؟،
لینک های مرتبط :

جمعه 27 دی 1392 :: نویسنده : مریم ذاکری

مطالب جالب شیمی
                                                                                                                                                   

ساختن موشك با استفاده از هیدروژن پری اكسید و نقره

برای این كار هیدروژن پری اكسید باید غلیظ شده باشد.(در حدود 90 درصد ) هیدروژن پری اكسید كه در دارو خانه ها میفروشند غلظلتش درحدود 3 در صد است.فرمول شیمیایی هیدروژن پری اكسید H2O2 است.وقتی با نقره واكنش برقرار میكند نقره نقش كاتالیزور را بازی میكند.این واكنش اتم اضافه اكسیژن را ازاد كرده اب و گرمای زیادی تولید میكند.گرما اب را به بخار تبدیل كرده كه این بخار میتواند با سرعت بالا از نازل موشك خارج كند. برای ساخت موشك میتوانید از بطری نوشابه های خانواده خالی استفاده كنید به این صورت كه در نوشابه را سوراخ كوچکی بكنید(نقش نازل موشك) و مواد را در ان ریخته و در آن را ببندید واكنش انجام شده و بخار با سرعت از سوراخ به بیرون زده و اگر بطری نوشابه را بروی زمین بخوابانید این موشك حركت خواهد كرد.ادامه مطلب


نوع مطلب : اطلاعات علمی، 
برچسب ها : مطالب جالب شیمی،
لینک های مرتبط :

جمعه 27 دی 1392 :: نویسنده : مریم ذاکری

لیتیم و بهداشت روانی

قرون وسطائی ها از یون لیتیم برای معالجه كردن اختلالات روانی استفاده می كردند . بوجود آمدن این كشف مثالی است از خوش اقبالی و تیز بینی .

در سال 1938 روانپزشك استرالیایی ( كاد ) بر روی اثرات آنیون های بزرگ آنیون های آبی روی حیوانات مطالعاتی را انجام داد . او برای افزایش مقدار اثر دارو به نمك با قابلیت انحلال زیاد نیاز داشت . برای همه آنیون های بزرگ ، انحلال پذیری یون های فلزات قلیایی با كاهش شعاع افزایش پیدا می كند بنابراین او نمك لیتیم را انتخاب كرد .

به هر حال موقعی كه او این تركیب راوارد بدن حیوانات كرد حیوانت شروع به نشان دادن تغییرات رفتاری آشكاری كردند . او نشان داد كه خود یون لیتیم باید اثری بر روی نوع كاركرد مغز داشته باشد . ازاین گذشته مطالعات نشان داده بود كه یون لیتیم اثر عمیقی بر روی بیماران افسرده و دیوانه دارد . به همین خاطر یون لیتیم سالم ترین و موثرترین درمان برای آدمهای جنون دارد افسرده می باشد البته مراقبت و كنترل مصرف آن بسیار مهم است چون مقدار كمی زیاد آن می تواند سبب ایست قلبی شود ( حدود 10*1 مول بر لیتر) .

مكانیسم اثر لیتیم هنوز به خوبی درك نشده است اما ممكن است اثر خود را از طریق برقراری تعادل سدیم یا منیزیم و كلسیم در بدن بگذارد . شگفت انگیز آن است كه كشف اثرات لیتیم بر روی سلامتی مربوط به گذشته است ، زمانی كه پزشكان محلی در انگلیس برای تشكیل درد بیماران خود از آب چشمه هایی استفاده می كردند كه غنی از لیتیم بود .

تازه ترین مطالعات در تگزاس نشان داد كه مقدار پذیرش بیماران روانی در بیمارستانهای این ایالت بستگی به میزان وجود یون لیتیم در نوشیدنیهای محلی مورد استفاده توسط مردم این منطقه قرار دارد .


نوع مطلب : اطلاعات علمی، 
برچسب ها : لیتیم و بهداشت روانی،
لینک های مرتبط :

جمعه 27 دی 1392 :: نویسنده : مریم ذاکری

پادشاه مواد شیمیایی


آیا میدانید که به کدام ترکیب پادشاه مواد شیمیایی میگویند؟ ترکیبی بسیار مهم که در تمامی صنایع مورد استفاده قرار میگید. این مطلب را بخوانید تا راجع به این ماده، اهمیت و کاربردهای آن آگاه شوید.

ادامه مطلب


نوع مطلب : اطلاعات علمی، 
برچسب ها : پادشاه مواد شیمیایی،
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 25 دی 1392 :: نویسنده : مریم ذاکری
تحلیلی بر عشق از دیدگاه علم شیمی

عشق نیز مانند تمام چیزهای دیگر این جهان بدون دست کم مقداری شیمی و فیزیک نمیتواند وجود داشته باشد. همانطور که یک بار دانشمندی با بد گمانی گفته بود، پیکانهای کیوپید، خدای عشق، چنانچه ابتدا به ماده شیمیایی با نام غیررومانتیک و نه چندان خیال انگیز فنیل اتیل آمین آغشته نمی شد، هرگز موثر واقع نمی شد. بدون اکسی توسین نیز واکنش های بدن انسان هرگز بهخلق تراژدی هایی همچون رمئو وژولیت نمی انجامید.
 ادامه مطلب


نوع مطلب : اطلاعات علمی، 
برچسب ها : تحلیلی بر عشق از دیدگاه علم شیمی،
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 25 دی 1392 :: نویسنده : مریم ذاکری

فناوری نانو چیست؟

فناوری‌نانوواژه‌ای است كلی كه به تمام فناوری‌های پیشرفته در عرصه كار با مقیاس نانو اطلاق می‌شود. معمولاً منظور از مقیاس نانو ابعادی در حدود 1nm تا 100nm می‌باشد. (1 نانومتر یک میلیاردیم متر است). اولین جرقه فناوری نانو (البته در آن زمان هنوز به این نام شناخته نشده بود) در سال 1959 زده شد. در این سال ریچارد فاینمن طی یك سخنرانی با عنوان " فضای زیادی در سطوح پایین وجود دارد " ایده فناوری نانو را مطرح ساخت. وی این نظریه را ارائه داد كه در آینده‌ای نزدیك می‌توانیم مولكول‌ها و اتم‌ها را به صورت مسقیم دستكاری كنیم. واژه فناوری نانو اولین بار توسط نوریوتاینگوچی استاد دانشگاه علوم توكیو در سال 1974 بر زبانها جاری شد. او این واژه را برای توصیف ساخت مواد (وسایل) دقیقی كه تلورانس ابعادی آنها در حد نانومتر می‌باشد، به كار برد. در سال 1986 این واژه توسط کیاریک درکسلر در کتابی تحت عنوان :" موتور آفرینش : آغاز دوران فناوری " بازآفرینی و تعریف مجدد شد. وی این واژه را به شكل عمیق‌تری در رساله دكترای خود مورد بررسی قرار داده و بعدها آنرا در کتابی تحت عنوان «نانوسیستم‌ها ماشین‌های مولكولی چگونگی ساخت و محاسبات آنها» توسعه داد. ادامه مطلب


نوع مطلب : نانو شیمی، 
برچسب ها : فناوری نانو چیست؟،
لینک های مرتبط :

دوشنبه 23 دی 1392 :: نویسنده : مریم ذاکری

سلام به همه ی نویسنده های محترم و مهندسین آینده

دوستان این پست گفتگو رو گذاشتم که واقعا از نظرات

 همدیگه کمک بگیریم و بهره مند شیم در جهت مطلوب سازی بیشتر وبلاگ برای همه ی اونایی

 که به وبمون سر میزنن و دوست دارن که سوالاشون و خواسته هاشون در رابطه با علم شیمی

 برطرف بشه....

 حالا هر کس هرنظری داره کامنت بذاره تا اگه به جا بود و مقدور عملیش کنیم...

راستی همه میتونید کامنت بذارید نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

دوشنبه 23 دی 1392 :: نویسنده : مریم ذاکری

شیمی معدنی چیست؟

شیمی معدنی شاخه بزرگی از علم شیمی است که با کانیها (مواد معدنی) و خواص آنها سروکار دارد و بطور کلی شامل بررسی، تحلیل و تفسیر نظریه‌های خواص و واکنشهای تمام عناصر و ترکیبات آنها بجز هیدروکربنها و اغلب مشتقات آنهاست.

به عبارت دیگر می‌توان چنین اظهار نظر کرد که شیمی معدنی کلیه موادی که از جمله ترکیبات کربن نباشند، به استثنای اکسیدهای کربن و دی سولفید کربن را در بر می‌گیرد.

در شیمی معدنی در مورد گستره وسیعی از موضوعات از جمله: ساختمان اتمی، بلورنگاری(کریستالوگرافی)، انواع پیوندهای شیمیایی اعم از پیوندهای کووالانسی، یونی، هیدروژنی و ... ترکیبات کوئوردیناسیونو نظریه‌های مربوطه از جمله نظریه میدان بلور و نظریه اوربیتال مولکولی، واکنشهای اسید و باز، سرامیکها، تقارن مولکولی و انواع بخش‌های زیرطبقه الکتروشیمی (برقکافت، باطری، خوردگی، نیمه رسانایی و غیره) بحث می‌شود.
ادامه مطلب


نوع مطلب : شیمی معدنی، 
برچسب ها : شیمی معدنی چیست؟،
لینک های مرتبط :

یکشنبه 22 دی 1392 :: نویسنده : مریم ذاکری

پتانسیومتری

به معنای سنجش و اندازه گیری پتانسیل است. در شاخه ایاز شیمی به نام الكتروشیمی ، بحث از پیل الكتروشیمیایی است. پیل الكتروشیمیایی دستگاهی است كه انرژی واكنش شیمیایی را كه در شرایط معمولی اغلب به صورت انرژی گرمایی آزاد می شود، به انرژی الكتریكی قابل استفاده تبدیل می نماید و مانند سدهای هیدروالكتریك، مانع از به هدر رفتن انرژی می شود. دو الكترود و یك پل نمكی ، تشكیل یك پیل را می دهند. درواقع دو الكترود به دلیل رقابت برای تبادل الكترون، تمایل متفاوت برای گرفتن الكترون دارند و این تفاوت گرفتن الكترون،در شرایط مناسب سبب انتقال الكتریسیته می شود. این جریان الكتریسیته دارای یك ولتاژ یا پتانسیل خاص می باشد كه با دستگاه ولت سنج قابل اندازه گیری است.
ادامه مطلب


نوع مطلب : شیمی تجزیه، 
برچسب ها : پتانسیومتری،
لینک های مرتبط :

یکشنبه 22 دی 1392 :: نویسنده : مریم ذاکری

تبدیل گاز گلخانه ای به سوخت مایع!

دانشمندان شیمی در پی راهی برای تبدیل یا کاهش گازهای گلخانه ای هستند. به عقیده آن ها می توان با کاتالیست های فلزی جدید، گازهای گلخانه ای را به سوخت مایعبرای سوزاندن تبدیل کرد! اگر سوخت های فسیلی بصورت ایده آل عمل سوختن را انجام بدهند، حاصل آب و کربن دی اکسید خواهد بود که ماده دوم امروزه یک زباله و آلوده کننده به حساب می آید. هم باعث گرم شدن کره زمبن می شود و هم باعث باران های اسیدی می شود. اما شیمیدانان بر این باور می باشند که می توان گازهای گلخانه ای مثل متان و کربن دی ­اکسید را به سوخت هایی مثل متانول تبدیل کرد.
ادامه مطلب


نوع مطلب : شیمی نفت و پتروشیمی، 
برچسب ها : تبدیل گاز گلخانه ای به سوخت مایع!،
لینک های مرتبط :

شنبه 21 دی 1392 :: نویسنده : مریم ذاکری

اپوکسی چیست؟

کاربردها

کاربردهای موادی که بر پایهٔ اپوکسی ساختهمی‌شوند گسترده‌است و شامل مواردی چون چسبها،کامپوزیتها (مانند موادی که از فایبر گلاس یا فیبر کربن استفاده می‌کنند) و تقویت‌کننده‌ها می‌شود (اگرچهپلی‌استر، وینیل‌استر و دیگر صمغهای ترموست همبرای پلاستیک تقویت‌شده با شیشه به کار می‌روند). ساختار شیمیاییاپوکسی‌ها این اجازه را می‌دهد که بسپارهای گوناگونی با خواص بسیار متفاوت تولید شود. به طور کلی اپوکسی‌ها را به خاطر چسبندگی، مقاومت شیمیایی و گرمایی، خواص خوب یا حتی عالی مکانیکی، و مقاومت الکتریکی بسیار خوب می‌شناسند. بسیاری از خواص اپوکسی‌ها را می‌توان تغییر داد، برای مثال اپوکسی‌های پرشده از نقره که رسانایی الکتریکی خوبی دارند نیز وجود دارد و این در حالی است که اپوکسی‌ها معمولا عایق الکتریکی هستند. برخی از انواع که دارای خاصیت عایقی/رسانایی در برابر گرما هستند و مقاومت الکتریکی بالایی دارند در الکترونیک کاربرد دارند.
ادامه مطلب


نوع مطلب : شیمی آلی، 
برچسب ها : اپوکسی چیست؟،
لینک های مرتبط :

شنبه 21 دی 1392 :: نویسنده : مریم ذاکری

عنصر استاتین


 استاتین عنصری رادیو اکتیو از گروه هالوژنها می باشد که در طولانی ترین عمر ایزوتوپی نیمه عمر آن8.3 ساعت است . در حدود 20 ایزوتوپ شناخته شده دارد . استاتین در سال 1940 توسط Daler .corsun ,k.R.makenzie &Emiliosegre شیمیستهای آمریکائی کشف گردید . استاتین ممکن است در تیروئید مانند یُد اندوخته شود. استاتین رادیو اکتیو است وبه صورت ذاتی در طبیعت وجود ندارد .در راکتورهای هسته ای آن استفاده نمی شود .بمباران ایزوتوپ بیسموت (209 83Bi)با ذره آلفا (4 2He)حاصل زندگی کوتاه استاتین و نوترونها است.هدف از پرتو افکنی سرد بیسموت ، جلوگیری ازبخار و ناپدید شدن استاتین است.
ادامه مطلب


نوع مطلب : شیمی عناصر، 
برچسب ها : عنصر استاتین،
لینک های مرتبط :

جمعه 20 دی 1392 :: نویسنده : مریم ذاکری

مهندسی شیمی توانایی ها و کاربرد ها


برای مهندسی شیمی به عنوان یکی از رشته های فنی کاربردی ، که امروزه گسترش فراوانی پیدا کرده است، از سوی ارگانهای گوناگون تعاریف مختلفی ارائه شده که در زیر به بعضی از آنها اشاره می شود.
ادامه مطلب


نوع مطلب : مهندسی صنایع شیمی، 
برچسب ها : مهندسی شیمی توانایی ها و کاربرد ها،
لینک های مرتبط :

جمعه 20 دی 1392 :: نویسنده : مریم ذاکری


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مریم ذاکری
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
تماس با مدیر
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات