مهندسی تکنولوژی صنایع شیمیایی

● یك تردستی زیبا و دلپذیر دیگر مربوط به علم شیمی

نمایش ساده‌ای را كه در اینجا مطرح می‌كنیم، در نوع خود خیلی تماشایی است. روی میز نمایش سه لیوان بزرگ محتوی مایعات بیرنگی قرار دارند، كه آزمایشگر آنها را آب معرفی می‌كند. یك پارچ شیشه‌ای نیز دارای مای بنفش رنگ است. شعبده‌باز روی هر یك از سه مایع بیرنگ‌، كمی از مایع بنفش می‌ریزد، مایع اول به رنگ بنفش درمی‌آید. مایع دوم به رنگ قرمز درمی‌آید، و مایع سوم سبز رنگ می‌شود! چگونه این تردستی انجام می‌پذیرد؟

مواد لازم برای اجرای این نمایش شگفت‌انگیز عبارتند از: یك برگ كلم قرمز، 100 سانتیمتر مكعب سركه سفید، و مقداری سود كه در 100 سانتیمتر مكعب آب حل شده است. روش كار به این ترتیب است، كه از قبل برگهای كلم قرمز را به قطعات كوچك ببرید. آنها را در یك كاسه بریزید، و رویش آب جوش اضافه كنید، و مدت نیم‌ساعت آن را ساكن نگه دارید. شما مایعی به رنگ بنفش خواهید داشت. آن را از الك عبور دهید، و در پارچ بریزید. و اما لیوان ول دارای 100 سانتیمتر مكعب سركه سفید، و سومی سود حل شده در 100 سانتیمتر مكعب آب است. دلیلش را هم به طور خلاصه توضیح می‌دهیم: مایع بنفش رنگ، كه از برگ كلم قرمز به دست می‌آید، ا��ر در محیط اسیدی قرار گیرد، به رنگ قرمز درمی‌آید. در محیط قلیایی سبز رنگ می‌شود. و مسلماً در محیط خنثی رنگ خود (بنفش) را حفظ می‌كند. همین!

● چرا شعله دست شعبده‌باز را نمی‌سوزاند؟

به ادامه مطلب مراجعه کنیدادامه مطلب


نوع مطلب : مطالب جالب شیمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 28 اسفند 1392 :: نویسنده : حسن مشتاقی

گاز اشک آور یا عامل اشک آور ترکیبی شیمیایی است که با تحریک اعصاب قرنیه در چشم ها باعث ریزش اشک ،درد و حتی کوری موقت می شود.گاز اشک آور غشای مخاطی چشم ها ، دهان ، بینی و ریه ها را تحریک نموده و باعث گریه ، عطسه  ، سرفه  و دشواری در تنفس می شود . عامل اشک آور عموما به عنوان ضد شورش و عامل شیمیایی جنگی به کار می روند .

 

طرز ساخت گاز اشک آور:

مواد لازم:

10گرم گلیسیرین ، 2گرم سدیم بیسولفات

وسایل مورد نیاز:

منبع گرما ،ارلنادامه مطلب


نوع مطلب : مطالب جالب شیمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 28 اسفند 1392 :: نویسنده : حسن مشتاقی


۱- ایران بزرگترین منابع انرژی هیدروکربن جهان را داراست (گاز و نفت با هم، با ارزش ۱۴۰۰۰ میلیارد دلار بر حسب قیمت جهانی ۷۵ دلار هر بشکه نفت).

۲- ایران همچنان دومین ذخایر گازی جهان را در اختیار دارد.

۳- ایران رتبه نخست جهان در کشف ذخایر گازی را داراست.

۴- ایران از نظر ذخایر نفتی در جهان در جایگاه سوم قرار دارد و میزان ذخایر آن 151 میلیارد و 170 میلیون  بشکه است.

۵- ایران بالاترین تناسب ذخایر به تولید برای نفت در جهان را داراست (با میزان تولید کنونی ایران معادل ۸۹ سال ذخایر نفتی دارد).

۶- ایران بزرگترین فوران چاه نفت در جهان را داراست (نشت چاه نفتی قم در سال ۱۳۳۵ سه ماه ادامه داشت با فوران روزی ۱۲۵۰۰۰ بشکه نفت، ارتفاع فوران ۵۲ متر، مقایسه با نشت نفتی خلیج مکزیک و با خروج سه ماه ۵۳۰۰۰ بشکه در روز).

۷- شركت ملی صنایع پتروشیمی ایران در میان 100 شركت برتر شیمیایی جهان رتبه 44 را كسب كرده است و در منطقه خاورمیانه بعد از شركت سابیك عربستان در جایگاه دوم قرار دارد.

۸- میزان تولید اتیلن ایران 5 میلیون و 606 هزار تن است و رتبه ایران در تولید اتیلن چهارم جهان پس از کشورهای آمریکا، عربستان و چین است.

۹- ایران با تولید بیش از سه درصد مقالات نانو فناوری جهان در ردیف 10 کشور برتر جهان در تولید علم نانو فناوری و رتبه هشتم جهان قرار دارد.

۱۰- ایران در انرژی های نو رتبه 12 و فناوری اطلاعات رتبه 13 جهان را داراست .

۱۱- ایران با ظرفیت دو میلیون و 100 مترمکعبی تولید سی.ان.جی در هر ساعت از نظر تعداد جایگاه‌های سی.ان.جی رتبه‌ی سوم جهان را داراست .

۱۲- ایران با 950 مقاله ثبت شده در پایگاه علمی ISI مقام پانزدهم جهان در تولید علم پلیمر را به خود اختصاص داده است .

۱۳- ایران در تولید علم رشته شیمی آلی و هسته ای رتبه ۱۳ جهان را داراست .

زنده باد ایران

نوع مطلب : اخبار داغ شیمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 28 اسفند 1392 :: نویسنده : حسن مشتاقی

مرطوب‌کننده‌ای  برای انواع پوست‌ها


Description: 134631 529 دستور تهیه انواع کرم مرطوب کننده و نرم کننده در خانه!ادامه مطلب


نوع مطلب : گزارشکار و مقاله، 
برچسب ها : مرطوب‌کننده‌ای برای انواع پوست‌ها،
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 28 اسفند 1392 :: نویسنده : مریم ذاکری

مرطوب‌کننده لب

مواد لازم:

موم عسل،‌ روغن نارگیل، اسانس‌های معطر، یک کپسول ویتامین E و عسل


ادامه مطلب


نوع مطلب : گزارشکار و مقاله، 
برچسب ها : مرطوب‌کننده لب،
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 28 اسفند 1392 :: نویسنده : مریم ذاکری

برای تهیه این کرم ضدچروک خانگی 30 گرم موم زنبورعسل، 60 گرم روغن زیتون و 30 گرم ژل گیاه آلوئه ورا مورد نیاز است.ادامه مطلب


نوع مطلب : گزارشکار و مقاله، 
برچسب ها : تهیه کرم ضدچروک خانگی،
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 28 اسفند 1392 :: نویسنده : مریم ذاکری

ساخت کرم شتر مرغ

خواص درمانی


 • جلوگیری از افتادگی و شل شدن پوست

 • مناسب برای درمان چین و چروک صورت برای پوست های خشک

 • جوان سازی ، نرم کننده و مرطوب کننده

 • بهترین در درمان خشکی لب و ترک پا

 • ترمیم کننده جای زخم ، سوختگی، آقتاب سوختگی و بخیه

 • مناسب در بازسازی ناخن های آسیب دیده

 • بی خطر برای افراد مبتلا به پسوریازیس و اگزما


ادامه مطلب


نوع مطلب : گزارشکار و مقاله، 
برچسب ها : ساخت کرم شتر مرغ،
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 28 اسفند 1392 :: نویسنده : مریم ذاکری
مجموعه گزارش کارهای آزمایشگاه اصول عملیات واحد در قالب یک فایل فشرده شامل :

1- تقطیر پیوسته

2- تقطیر ناپیوسته

3- جذب گاز

4- دانه بندی ذرات

5- خشک کن های سینی دار

6- جذب سطحی بوسیله کربن

7- برج جداره خیس

8- برج جذب آکنده

9- خشک کردن

10- برج خنک کن

جهت دانلود به ادامه مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب


نوع مطلب : گزارشکار و مقاله، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 28 اسفند 1392 :: نویسنده : حسن مشتاقی

 

 

مقدمه


   شما با کمک شیمی می‌توانید کریستال‌های برف را بسازید که به برف واقعی شباهت فوق‌العاده‌ای دارند. برف از کریستال‌های آب تشکیل شده است. در این پروژه شما از کریستال‌های خالص بنزوئیک اسید، گلوله‌های برفی را تهیه می‌کنید. مزیت این کریستال‌ها این است که در دمای اتاق ذوب نمی‌شوند. در واقع، هدف اصلی از انجام این آزمایش، آشنایی دانش‌آموزان با فرایند تصعید است، که با انجام این آزمایش این فرایند را از نزدیک درک می‌کنند و در پایان با طرح سوال و جوابی، دانش‌آموز با مفهوم اصلی و کلیدی تصعید، آشنا می‌شود.ادامه مطلب


نوع مطلب : شیمی آلی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

دوشنبه 26 اسفند 1392 :: نویسنده : حسن مشتاقی
اینجاروووووووووو باش........ 0

اینجا جاییه که منو دوستام زندگی میکنیم 0

همه چی مخلوط شده با شیمــــــــی

نوع مطلب : مطالب جالب شیمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

دوشنبه 26 اسفند 1392 :: نویسنده : حسن مشتاقی
هنگامی که تیوسیانات جیوه II در معرض حرارت قرار می گیرد، به دو ترکیب تجزیه می شود که یکی از آن ها نیترید کربن است. این مواد فضای زیادی را اشغال می کنند و چگالی پایینی دارند. این فرآیند گرمازا است. محصولات این واکنش سمی هستند.
 
نوع مطلب : مطالب جالب شیمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

یکشنبه 25 اسفند 1392 :: نویسنده : حسن مشتاقی

کسی که دارای مدرک کاردانی صنایع شیمیایی است ، می تواند در کنکور اختصاصی کاردانی به کارشناسی شرکت کند و بعد از قبولی ادامه تحصیل دهد . که هم می توان در کنکور دانشگاه دولتی ثبت نام نمود و هم در کنکور دانشگاه آزاد

زمان ثبت نام در کنکور کاردانی به کارشناسی رشته صنایع شیمیایی دانشگاه دولتی :

هر ساله سازمان سنجش در بهمن ماه از طریق سایت سازمان اقدام به ثبت نام برای کنکور سراسری کاردانی به کارشناسی تمامی رشته ها می کند ، که می توان از طریق جراید و روزنامه ها مخصوصا هفته نامه پیک سنجش ویا از طریق خود سایت سازمان سنجش از جزئیات روند ثبت نام آگاه شد .

و خود کنکور کاردانی به کارشناسی نیز در مرداد ماه هرسال برگزار می گردد.

کسانی که دارای مدرک کاردانی صنایع شیمیایی هستند ، می توانند در رشته مهندسی تکنولوژی صنایع شیمیایی ثبت نام کنند و بعد ازکنکور اگر مجاز به انتخاب رشته شدند می توانند دانشگاه یا موسسه آموزش عالی مورد نظر خود را انتخاب و بعد از قبولی نهایی به عنوان دانشجوی دوره کارشناسی رشته مهندسی تکنولوژی صنایع شیمیایی ادامه تحصیل دهند.

دوره کارشناسی مهندسی تکنولوژی صنایع شیمیایی دارای یک برنامه چهارترمی است که دو سال به طول می انجامد . که هر دانشگاه متناسب با شرایط خود در هر ترم یک سری از دروس آن را ارائه می دهد .

در اینجا برای آشنائی شما با دروس دوره کارشناسی  ، برنامه چهار ترمی یکی از دانشگاه ها را قرارمیدهم .

(البته دانشگاه آزاد نیز دوره کارشناسی رشته صنایع شیمیایی را ارائه می دهد ، که زمان ثبت نام و کنکور آن در تابستان هر سال می باشد ، که برای اطلاعات بیشتر می توان به پایگاه دانشگاه آزاد مراجعه نمود .)ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

پنجشنبه 22 اسفند 1392 :: نویسنده : حسن مشتاقی
شیمی دارویی
شیمی ‌دارویی ، گستره‌ای از علوم دارویی است که‌ اصول شیمی ‌و محیط زیست شناسی را برای ایجاد واکنشی که می‌تواند منجر به مواد دارویی جدید شود، بکار می‌برد.

تصویر

تعاریف اولیه ‌از شیمی ‌دارویی

شیمی ‌دارویی ، جنبه‌ای از علم شیمی ‌است که درباره کشف ، تکوین ، شناسایی و تغییر روش اثر ترکیبات فعال زیستی در سطح مولکولی بحث می‌کند و تاثیر اصلی آن بر داروهاست، اما توجه یک شیمی‌دان دارویی تنها منحصر به دارو نبوده و بطور عموم ، دیگر ترکیباتی که فعالیت زیستی دارند، باید مورد توجه باشند. شیمی ‌دارویی ، علاوه بر این ، شامل جداسازی و تشخیص و سنتز ترکیباتی است که می‌توانند در علوم پزشکی برای پیشگیری و بهبود و درمان بیماریها بکار روند.

سیر تاریخی شیمی ‌دارویی

آغاز درمان بیماریها با دارو ،‌ در قدمت خود محو شده ‌است. اولین داروها منشاء طبیعی داشته و عمدتا از گیاهان استخراج می‌شدند و برای درمان بیماریهای عفونی بکار رفته‌اند. قرنها پیش از این ، چینی‌ها ، هندی‌ها و اقوام نواحی مدیترانه ، با مصارف درمانی برخی گیاهان و مواد معدنی آشنا بوده‌اند. به عنوان مثال ، برای درمان مالاریا از گیاه چه‌انگشان(Changshan) در چین استفاده می‌شد. اکنون ثابت شده ‌است که ‌این گیاه ، حاوی آلکالوئیدهایی نظیر فبریفوگین است.

سرخپوستان برزیل ، اسهال و اسهال خونی را با ریشه‌های اپیکا که حاوی آستن است، درمان می‌کردند. اینکاها از پوست درخت سین کونا ، برای درمان تب مالاریا استفاده می‌کردند. در سال 1823 ، کینین از این گیاه ‌استخراج شد. بقراط در اواخر قرن پنجم قبل از میلاد استفاده ‌از نمکهای فلزی را توصیه کرد و درمانهای طبی غرب را نزدیک به 2000 سال تحت نفوذ خود قرار داد.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

پنجشنبه 22 اسفند 1392 :: نویسنده : حسن مشتاقی
رنگ و نور

رنگ و نور همواره در قالب بخش هایی اساسی از حیات ما بر روی کره ی خاکی مطرح بوده اند.یکی از نخستین آثار ثبت شده از نیروهای جادویی رنگ ها را می توان در غرهای لاسکاکس و آلتی مارا مشاهده کرد. در این نمادها نقاشی هایی تزیینی از انواع حیوانات، زینت بخش دیوارهای داخلی شده است. نقاشان این تصاویر، نقاشی های خود را با دست ترسیم نموده و با استفاده از ساده ترین رنگ های طبیعی که در کف غارها در دسترس بود، همچون سنگ آهن قرمز و زرد، منگنز و گل سیاه، تنوع قابل ملاحظه ای از رنگ ها را در هنر خود به کار گرفته اند.....ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

پنجشنبه 22 اسفند 1392 :: نویسنده : حسن مشتاقی

پلاستیکها و لاستیکها

 

 •  لاستیکها

 از ویژگی برجسته لاستیکها مدول الاستیسیته پایین آنها است همچنین  مقاومت شیمیایی و سایشی و  خاصیت  عایق بودن آنها باعث کاربردهای بسیار در زمینه خوردگی میگردد . مثلا لاستیکها با اسید کلریدریک    سازگارند و به همین دلیل لوله ها و تانکهای فولادی با روکش لاستیکی سالهاست مورد  استفاده قرار   میگیرند .

 نرمی لاستیکها نیز یکی دیگر از دلایل کاربرد فراوان  این مواد میباشد مانند شیلنگها، نوارها و تسمه ها ، تایر  ماشین و …

 لاستیکها به دو دسته تقسیم میشوند :

1.  لاستیکهای طبیعی                     2.  لاستیکها ی مصنوعی

بطور کلی لاستیکهای طبیعی دارای خواص مکانیکی بهتری هستند مانند مدول الاستیسیته پایینتر ، مقاومت در برابر بریدگی ها  و توسعه آنها  اما در مو رد مقاومت خوردگی  لاستیکهای مصنوعی دارای شرایط بهتری هستند.

 

لاستیکها ی طبیعی

لاستیک دارای مولکولهای از ایزوپرن ( پلی ایزوپرن ) می باشد و به صورت یک شیره مایع از درخت  گرفته می شود ، ساختمان کویل شکل آن باعث  الاستیسیته بالای این ماده می شود (100 تا 1000 درصد انعطاف پذیری).

محدودیت حرارتی لاستیک نرم حدود 160 درجه فارنهایت است ، این محدودیت با آلیاژ سازی تا حدود 180 درجه فارنهایت افزایش می یابد. با افزایش گوگرد و حرارت دادن لاستیک سخت تر و ترد تر می شود. اولین بار در 1839 چارلز گودیر این روش را کشف کرد و آن را ولکا نیزه کردن نامید ، حود 50% گوگرد باعث  جسم سختی بنام ابونیت میگردد که برای ساخت توپ بولینگ مورد استفاده قرار می گیرد . مقاومت خوردگی معمولا با سختی نسبت مستقیم دارد .

مدول الاستیسیته برای لاستیکها ی نرم و سخت بین 500 تا 500000 پوند بر اینچ متغیر است.

 

لاستیکها ی مصنوعی

در جنگ جهانی دوم وقتی منابع اصلی لاستیکها بدست دشمن افتاد نیـاز شدیدی برای جایگزینی آن توسط یک ماده  مصنوعی احساس می شد. در اوایل دهه 1930 نئوپرن توسط دوپنت بدست آمد ،این ماده پنجمین ماده استراتژیک در جنگ جهانی بود.

امروزه لاستیکها ی مصنوعی زیادی شامل ترکیباتی با پلاستیکها وجود دارند.

فیلرهای نرم کننده و سخت کننده مختلفی برای بدست آوردن خواصی چون  الاستیسیته ، مقاومت در برابر خوردگی و  مقاومت در برابر حرارت با هم ترکیب می شوند که در ادامه به معرفی چند تا از این مواد میپردازیم :

 

1 . نئوپرن و لاستیک نیتریل  در مقابل نفت و گاز مقاومند. یکی از اولین کاربردهای آن در شیلنگهای پمپ بنزین است .

2 . لاستیک بوتیل  :  خاصیت برجسته این لاستیک عدم نفوذ پذیری در مقابل گازهاست این خاصیت باعث استفاده آن در لوله های داخلی و تجهیزات  کارخانجات مواد شیمیایی  مثلا آبندی تانکرهای  حمل  گاز می باشد. همچنین این لاستیک مقاومت خوبی در برابر محیطهای اکسید کننده مانند هوا و اسید نیتریک رقیق دارد .

3 . لاستیک سیلیکون : مقاومت حرارتی این لاستیک  در حدود 580 درجه فارنهایت می باشد .

4 . پلی اتیلن کلرو سولفاته شده : دارای مقاومت عالی در محیطهای اکسید کننده مثل 90% اسید نیتریک در درجه حرارت محیط میباشد .ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

پنجشنبه 22 اسفند 1392 :: نویسنده : حسن مشتاقی


( کل صفحات : 5 )    1   2   3   4   5   
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مریم ذاکری
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
تماس با مدیر
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic